Зміни в організації освітнього процесу обговорили під час засідання круглого столу
Сьогодні, 30 липня, відбулася зустріч представників депутатського корпусу та виконавчого апарату Запорізької обласної ради з керівництвом департаментів освіти і науки Запорізької державної адміністрації та міської ради, а також заступником голови ЗОДА.
Головна мета зібрання - обговорення основних новацій Закону України «Про повну загальну середню освіту» та перспективи розвитку освітніх закладів області.
На початку зустрічі заступник голови ЗОДА (стажування) Олександр Свистун прозвітував про реалізовані та заплановані заходи у сфері освіти.
В.о. директора департаменту освіти і науки ЗОДА Олена Сороченко ознайомила присутніх з новаціями, які пропонує новий закон про загальну середню освіту. Серед найголовніших можна виокремити: перехід на нові типи закладів освіти (початкова школа – 1-4 класи, гімназія – 5-9 класи, ліцей 10-11 класи, можливо 12, якщо буде запроваджено 12 років навчання); урегулювання кількості учнів у класах в залежності від типу освітнього закладу; форми навчання, до яких додалися й нові (очна (денна і вечірня), заочна, дистанційна, мережева, екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (виробництві) та інші); визначається поняття «індивідуальна освітня траєкторія учня», яке буде особливо корисним для учнів, що навчаються вдома та інше. Також змінилися вимоги до педагогів та їх освітнього рівня. Цікавим є нововведення, що стосується створення нових освітніх закладів (зокрема ліцеїв) – право засновувати такий заклад на території, де проживає менше ніж 50 тисяч жителів, має лише обласна рада. І утримання закладу (крім виплати заробітних плат) реорганізація, ліквідація чи перепрофілювання (зміна типу) ліцею теж входить в обов’язки ради. Території з мешканцями понад 50 тисяч мають право створювати заклади загальної середньої освіти самостійно.
Доповідь викликала чимало запитань та дискусій, тож депутати висловили думку громади й власну точку зору на подальший розвиток освітнього простору Запорізької області.
-Під час створення нормативних актів і законів, під час впровадження реформ, ми маємо керуватися не досвідом прогресивних країн, а досвідом нашої області та наших громад. Ми маємо виходити із наших реалій. Щоб не отримати подібну ситуацію, яку ми маємо сьогодні: Вільнянська громада хоче створити освітній заклад і має для цього кошти, але не має законного права, оскільки на території громади проживає менше, ніж 50 тисяч осіб. Тому ось такі «нестиковки» необхідно доопрацювати та ліквідувати, - зазначив депутат обласної ради Василь Хвостак.
Депутат облради Сергій Знаменський висловив зауваження, що на території нашої області переважають ліцеї гуманітарні. А з огляду на специфіку нашого регіону, в якому розвинені металургія, гірничодобувна промисловість, авіабудівництво та ін., - не вистачає підготовки з технічних професій.
Згідно з освітньою реформою, ці зміни планують запроваджувати в освітній процес поступово, починаючи з 1 вересня 2024 року. Тож усі зауваження та пропозиції, висловлені сьогодні депутатами, мають можливість бути опрацьованими та врахованими перед остаточним втіленням реформи у життя.
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради