Протидія ВІЛ та туберкульозу: Віце-президент УАРОР Олена Жук взяла участь в онлайн-нараді Національної ради
Повномасштабне вторгнення вплинуло на усі сфери життя в Україні, особливо в регіонах, які тимчасово опинилися під російською окупацією. Заручниками ситуації стали й люди, які мають захворювання на ВІЛ/СНІД та туберкульоз. Руйнівні наслідки війни, вимушена міграція населення та окупація деяких територій - все це створює бар'єри у забезпеченні населення послугами з профілактики та лікування і, як наслідок, підвищує ризики епідемій ВІЛ та туберкульозу.
В інформаційній довідці Центру громадського здоров’я зазначено, що ці ж негативні фактори можуть загострити ситуацію щодо стигми відносно ключових груп, обмежити доступ до профілактичних та медичних послуг.
«Це підтверджують опубліковані в рамках реалізації проєкту REAct дані, які свідчать, що зафіксовані у 2022 році випадки порушень прав ВПО з-поміж контрольних груп, у 56% мали ознаки проявів стигми та дискримінації, а у 67% були пов’язані із відмовою в наданні соціальних або медичних послуг», - йдеться у записці.
Робота над протидією епідеміям та забезпеченням людей профілактичними та медичними засобами ведеться і в умовах повномасштабного вторгнення. Сьогодні відбулася нарада Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, участь у якому взяли заступник Міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, голова Комісії з нагляду Національної ради Володимир Курпіта, в.о. заступника Генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Ольга Гвоздецька, завідувач відділу управління та протидії туберкульозу ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Яна Терлеєва, голова правління благодійної організації «Вільна зона» Олексій Загребельний та інші. До наради долучилася і Віце-президент УАРОР Олена Жук.
- Значне погіршення умов проживання, доступу до якісної їжі та води, постійний стрес, складнощі з доступом до медичної допомоги та до системного приймання ліків є факторами, які впливають на ускладнення ситуації з захворюваннями на ВІЛ та туберкульоз. І це відчувають люди на вільних від окупантів територіях, я не кажу вже про ТОТ. Держава, органи місцевого самоврядування, благодійні організації та міжнародні партнери працюють над тим, щоб врегулювати ситуацію та надати усе необхідне людям, які мають ці серйозні захворювання. Я хочу звернутися до усіх: вчасна діагностика, звернення до лікарів та системне вживання прописаних лікарями ліків здатне позитивно вплинути на тривалість та якість життя навіть при таких діагнозах. Піклуйтеся про себе та своїх рідних, - акцентує Олена Жук.
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради