Зростаючі тарифи на енергоносії мають стати імпульсом для модернізації теплових мереж й економії енергоресурсів
На сьогодні усі органи місцевого самоврядування області, на території яких надають послуги з централізованого теплопостачання населенню, встановили тарифи на опалювальний період 2021-2022 років. Відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння щодо проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води, тарифи залишились на рівні торішніх показників.
Такі дані були озвучені сьогодні під час засідання колегії Запорізької обласної державної адміністрації, в якій взяла участь голова Запорізької обласної ради Олена Жук. Встановлення тарифів на постачання теплової енергії для населення на території області – одне з питань, яке розглянули учасники колегії.
Згідно з умовами Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води в опалювальному сезоні 2021-2022 від 30.09.2021 року у тарифах підприємствами-постачальниками тепла закладена найнижча ціна газу в розмірі 7420 грн (з ПДВ) за тисячу кубічних метрів. Натомість місцеві ради мають встановити тариф на тепло на рівні показників минулого року. Щоправда, на деяких територіях місцева влада виконала положення Меморандуму формально. Приміром у Запоріжжі жителі міста сплачуватимуть за тепло вартістю 1655 грн\ Гкал з ПДВ, це на 11,7% вище від тарифу, який діяв наприкінці минулого опалювального періоду.
Втім, відносно минулого року економічно обґрунтовані тарифи на цей період по деяких підприємствам зросли від 5 до 48 %. Різницю між розміром економічно обґрунтованих тарифів та тарифів, що застосовуватимуться для населення, мають покриватися коштом місцевих бюджетів. За даними, озвученими під час колегії, на сьогодні органи місцевого самоврядування області все ще не визначилися з джерелами компенсування збитків у випадках, коли до населення застосовується ціна на опалення попереднього сезону.
Представники місцевої влади, які були присутні на колегії, відзначили, що покриття збитків комунальних підприємств лягає значним тягарем на місцеві бюджети, а подекуди й обмежує бюджети розвитку територіальних громад. Тож спільними для всіх територіальних громад мають стати заходи з енергоощадження, модернізації теплових мереж, встановлення індивідуальних котлів опалення в населених пунктах, де це економічно обґрунтовано.
Коментуючи результати засідання колегії ОДА, Олена Жук навела приклад роботи обласної ради з комунальними підприємствами, підкресливши важливість енергоефективних заходів:
- Запорізька обласна рада послідовно, протягом останніх років займається термомодернізацією закладів, які належать громаді області. Майже всі комунальні лікарні, школи-інтернати, пансіонати утеплені, мають пункти обліку енергії і води. Програма енергоощадження дає свої результати, - підкреслила Олена Жук і додала, що природні ресурси дорожчають - це світовий тренд, тож маємо брати приклад з Європи у питаннях ощадливого ставлення до енергоносіїв і допомагати у цьому комунальним закладам, підприємства та мешканцям багатоквартирних будинків.
Учасники засідання одностайно підтримали рекомендації керівництву територіальних громад області вжити необхідні заходи з модернізації та заміни теплових мереж, котельного обладнання й передбачити у достатній кількості кошти на фінансування цих заходів у місцевих бюджетах.
В порядку денному колегії ОДА також розглянули результати виконання програми Президента України «Велике будівництво», нагальні питання щодо управління об’єктами державної власності та проведення інвентаризації комунального майна, інші поточні питання.
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради