Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані» підійшов до свого 75-річчя оновленим і осучасненим

6 січня комунальний заклад «Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані» Запорізької обласної ради відзначає 75 років від дня відкриття.

Історія закладу почалась в січні 1946 року, коли було відкрито обласну дитячу технічну станцію.

За словами Михайла Еделя, директора і засновника Центру НТТУМ «Грані» та Малої академії наук, який впродовж 30 років, з 1987 по 2018 р.р. очолював заклад, і вже 45 років керує дитячо-юнацькою телестудією при Центрі, тоді країна розуміла, що бездоглядність дітей, особливо хлопців-підлітків зі «сверблячими» руками, ні до чого гарного не приведе. Саме на таких, як у той час, так і сьогодні, у першу чергу і були розраховані технічні гуртки – авто-, авіа-, судномоделювання, мотоциклістів, радистів, фотолюбителів тощо. До того ж, саме тут – у технічних гуртках – закладались у юні душі патріотизм і любов до своєї батьківщини.

Впродовж років змінювались назви закладу: у 1954 році  - це обласна станція юних техніків, з 1990 – Центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані», з 2007 – комунальний заклад «Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані» Запорізької обласної ради.

Змінювалась і матеріальна база: у 1974 році облСЮТ отримала власне приміщення, влада і підприємства допомогли оснастити лабораторії сучасним обладнанням.

Змінювались підходи до навчання і профілі: на додаток до традиційних напрямків відкрилися гуртки та лабораторії – промислової електроніки, мікропроцесорної техніки, програмування, архітектури та дизайну; у 1991 році відкрила свої двері Мала Академія наук – цілий сонм гуртків для обдарованої молоді, яка має нахил до наукової діяльності. Вихованці Центру «Грані» не лише навчалися, але й виконували замовлення від підприємств.

Змінився престиж юних техніків  області серед позашкільних закладів України – без Запорізьких робіт не обходилась жодна виставка технічної творчості: юні раціоналізатори, дизайнери, астрономи та програмісти завжди були у призерах. Та й у традиційних напрямках  - авіа-, авто, судномоделювання, фото та кіноаматорстві - запоріжці не пасли задніх. А щодо МАНівців, то делегації Запорізької області завжди входили у першу трійку в Україні!

Центр НТТУМ «Грані» став справжнім центром професійної орієнтації та допрофесійної підготовки учнів на інженерні та наукові професії, центром методичної та оргмасової роботи в Запорізькій області.

В 2001 році Центр «Грані» віднесено до найбільших закладів позашкільної освіти в Україні. Заклад неодноразово відзначався Дипломами міжнародних освітніх виставок і форумів. На його базі регулярно проводяться Всеукраїнські обласні заходи та методичні семінари.

Держава та обласна влада сьогодні опікується розвитком позашкілля  у цілому та його науково-технічним напрямом, зокрема.

Так, виділення у 2017 році 500 тис грн цільових коштів з обласного депутатського фонду дозволило повністю переоснастити та осучаснити створену ще в 2013 році  при Центрі «Грані» першу в області лабораторію робототехніки та STEM-освіти. А придбання в 2019 році за кошти обласного бюджету 20-ти ноутбуків та виділення коштів на ремонт дозволили відкрити ще дві сучасно обладнані STEM-лабораторії та відремонтувати низку інших лабораторій і кабінетів.

Як розповів директор комунального закладу «Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані» Запорізької обласної ради

Сергій Богданов, сьогодні «Грані» охоплюють 2786 учнів, що навчаються у 195-ти  гуртках за 45-ма напрямами технічної творчості. При освітніх і інших закладах м. Запоріжжя та області створено понад 50 філій гуртків Центру.

В день 75-річя Центру НТТУМ «Грані» тут згадують працівників, які у різні роки присвятили велику частину своєї душі, знань та життя вихованню дітей засобами науково-технічної  творчості.

Це колишні працівники Запорізької облСЮТ та Центру НТТУМ „Грані” (на жаль, більшість з них вже пішла з життя): Попов Георгій Іванович, Пшенична Діамара Василівна, Калітурін Сергій Олексійович, Конопльов Аркадій Іванович, Баранов Володимир Опанасович, Костичев В’ячеслав Іванович, Стульніков Сергій Володимирович, Гладкий Віктор Нікіфорович, Гальченко Володимир Миколайович, Лукашев Анатолій Нікіфорович, Лукашева Анна Олексіївна, Мірошниченко Володимир Федорович, Левіт Леонід Вульфович  та багато інших.

Керівники та депутатський корпус Запорізької обласної ради вітають «Грані» із ювілеєм і висловлюють подяку за плідну та безкорисну працю працюючим ветеранам та молодим педагогам Центру НТТУМ «Грані» – Богданову Сергію Миколайовичу, Арутюняну Володимиру Едуардовичу, Еделю Михайлу Григоровичу, Ревкову Олександру Васильовичу, Бережній Світлані Яківні, Дьомушкіну Геннадію Івановичу, Бондаренко Олені Борисівні, Смирновій Анні Василівні, Матвієнко Катерині Іванівні, Тамкович Ірині Олександрівні, Люльченко Ігору Петровичу, Еделю Олександру Григоровичу, Тарасовій Вікторії Михайлівні, Пахоті Наталії Олександрівні, а також  усім працівникам установи  і  закладів позашкільної освіти Запорізької області.

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради

 

Дата публікації: 
06.01.2021