Запорізька область може стати пілотним регіоном, в якому сформують спільноту «Цифрова громада»

Територіальні громади запрошують приєднатися до ініціативи, яка сприятиме осучасненню адміністративних послуг та наблизить їх до громадян.

Таку пропозицію озвучили під час третього засідання координаційно-дорадчої ради з питань місцевого самоврядування та регіонального розвитку при голові Запорізької обласної ради, яка символічно відбулася сьогодні, у День місцевого самоврядування. Тож, перш ніж приступити до розгляду важливих питань порядку денного, голова обласної ради Олена Жук, перший заступник голови ради Людмила Любім, заступник голови ради Владислав Куценко разом з головою облдержадміністрації Олександром Старухом привітали зі святом людей, чия професія слугувати інтересам громади.

- Місцеве самоврядування змінює парадигму, та незмінними залишаються відповідальність посадовців й роль місцевого самоврядування у розвитку держави. Ми виконуємо важливу місію – покращувати життя громадян, реалізовувати їх потреби. Нехай наші подальші спільні зусилля задля розвитку Запорізької області будуть дієвими та ефективними, - підкреслила голова обласної ради Олена Жук.

В Україні поступово впроваджується реформа децентралізації, що за декілька років суттєво змінила й систему місцевого самоврядування. 25 жовтня минулого року в Україні відбулися перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад та сільських, селищних, міських голів новоутворених територіальних громад, а також перші місцеві вибори 119 утворених районних рад та сформовано органи місцевого самоврядування на новій територіальній основі з розширеними повноваженнями та ресурсами для громад. Крім того, внесені зміни до Бюджетного кодексу, які закріпили фінансову базу місцевого самоврядування. Відповідно до закону «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено прямі взаємовідносини між державним бюджетом та місцевими бюджетами 1438 територіальних громад по всій країні. Відповідно до закону районні ради передали зі спільної власності територіальних громад району в комунальну власність територіальних громад установи та заклади, розташовані на їхній території.

Відбулися й інші зміни, що потребують законодавчого врегулювання. Тож Кабінет Міністрів України направив до Верховної Ради України законопроєкти «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розподілу повноважень органів місцевого самоврядування у зв’язку зі зміною адміністративно-територіального устрою (№6281) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо децентралізації та розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади у зв’язку зі зміною адміністративно-територіального устрою (№ 6282). Запорізька область завжди тримала першість у реформуванні, долучаючись до теоретичних та практичних напрацювань у її реалізації. Традиційно представники місцевого самоврядування нашої області долучаються й до вдосконалення  законодавчої бази. Розглянувши проєкт законів, як стейкхолдери реформи, члени координаційної ради з питань місцевого самоврядування та регіонального розвитку при голові ЗОР внесуть до законодавчих ініціатив свої пропозиції.

Жваве обговорення викликала ініціатива, озвучена депутатом обласної ради Маргаритою Трипольською – створити у Запорізькій області спільноту «Цифрова громада» на базі координаційно-дорадчої ради з питань місцевого самоврядування у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України. Як зазначила депутат, на рівні держави вже створено подібний смартклуб, до якого входять великі міста з численністю населення понад 100 тисяч. Запорізька обласна рада може започаткувати мінісмарт клуб і об’єднати для обміну досвідом в питаннях диджиталізації територіальні громади регіону.
До слова, Маргарита Трипольська навела приклад Біленьківської громади, де з успіхом запроваджено чат-бот «Свої» – цифровий помічник і порадник для спілкування з місцевою владою. Члени координаційної ради підтримали ініціативу, а до наступного засідання планують підготувати положення про Спільноту «Цифрова громада» та першочергові завдання й плани для її учасників.

Присутні розглянули ще й  питання щодо розробки обласної програми сприяння функціонуванню української мови як державної. На зв’язок із Запоріжжям в режимі онлайн вийшли Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, його представник Андрій Вітренко та заступник керівника Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови Сергій Сиротенко.

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради

 

Дата публікації: 
07.12.2021