Запорізька обласна рада долучилася до вирішення питання реабілітації неповнолітніх, які вчинили кримінальне правопорушення

Завдання та заходи з реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», в Запорізькій області презентував під час засідання круглого столу директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях Павло Наливайко. Участь у заході взяв керуючий справами виконавчого апарату Запорізької обласної ради Володимир Подорожко.

Раніше ця програма вже була запроваджена на території 6-ти областей України. Найкращі результати вона мала у Донецькій області: 30 заяв про участь у пілоті отримано від прокуратури, проведена 81 зустріч зі сторонами конфліктів, направлено до суду 28 клопотань про звільнення від відповідальності, 25 ухвал винесено судами, укладено 26 угод про застосування програми відновлення та прийнято 30 рішень про застосування програми та видано доручення адвокатам-медіаторам (захисник неповнолітнього від програми).

Головною метою програми є захист неповнолітніх від кримінальної відповідальності та їх перевиховання. Найчастіше її учасниками стають правопорушники, що здійснили злочини легкої та середньої тяжкості вперше. Як правило, це діти з сімей, що опинилися у важкій життєвій ситуації.

Павло Наливайко презентував присутнім програму та окреслив головні умови участі у ній: наявність потерпілої сторони, вчинення неповнолітнім кримінального правопорушення вперше, визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення, згода неповнолітнього / потерпілого на участь у програмі.

Програма передбачає процес врегулювання протиріч між неповнолітнім підозрюваним  (обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення) та постраждалою стороною, результатом якого є усвідомлення неповнолітнім своєї вини, примирення сторін та укладання угоди цивільно-правового характеру про врегулювання протиріч. Угода між сторонами може включати заходи виховного характеру, які застосовуватимуться до неповнолітнього на добровільній основі.

Від імені Запорізької обласної ради звернувся до присутніх керуючий справами виконавчого апарату Запорізької обласної ради Володимир Подорожко:

- Прийняття та запровадження даної програми у Запорізькій області є надзвичайно важливим, оскільки виведення неповнолітнього з-під кримінальної відповідальності дає йому право на повноцінне майбутнє. Індикатором ефективності реформ є не лише час, а й відсутність рецидивів. Адже, якщо через деякий час випадок повторюється, то стає очевидним недієвість методу. Тому ми разом маємо докласти максимум зусиль задля ефективної роботи цієї програми у нашій області.

Володимир Подорожко наголосив, що Запорізька обласна рада завжди багато уваги приділяла, приділяє і буде приділяти в майбутньому даному питанню, так як має у підпорядкуванні школи, інтернатні заклади, центри культури, молоді та туризму. Усі ці заклади проводять профорієнтаційну, роз’яснювальну та профілактичну роботу серед молоді із попередження правопорушень та виховання патріотичного настрою. Також він зауважив, що облрада завжди відкрита для людей та усебічно підтримуватиме та допомагатиме у реалізації будь-яких проєктів, спрямованих на зменшення рівня правопорушень серед неповнолітніх.  

Після презентації присутні представники судочинства, адвокатури, юстиції, органів місцевого самоврядування та поліції обговорили нещодавні зміни у законодавстві України, які дещо обмежують повноваження різних органів щодо врегулювання питань кримінальної відповідальності неповнолітніх. Також обговорили спірні питання програми та дійшли висновку, що необхідно популяризувати дану програму на усіх рівнях, щоб ті молоді особи, які  зробили помилку, мали змогу скористатися шансом та виправити власне життя та власне майбутнє.

Відділ комунікацій запорізької обласної ради

 

Дата публікації: 
01.10.2020