ЗАЕС два роки під окупацією: Олена Жук зустрілася з ядерним експертом Greenpeace

В ніч з 3 на 4 березня 2022 року російські війська вторглися в місто Енергодар та військовим шляхом захопили найбільшу ядерну станцію Європи – Запорізьку АЕС. З того часу світ постав перед серйозною загрозою ядерної катастрофи.

Не дивлячись на зусилля ядерних експертів з усього світу, ситуація на ЗАЕС погіршується з кожним днем. Через неправильну експлуатацію обладнання, недотримання правил поводження, недопуск українських фахівців до устаткування, сотні тисяч людей опинилися в зоні ризику ядерної катастрофи. За два роки окупації росіянами Запорізької атомної електростанції зафіксували 150 фактів порушень умов нормальної експлуатації, ядерної та радіаційної безпеки. Аварія може статися у будь-який момент, наголошують експерти.

В рамках робочого візиту до Запоріжжя вчергове завітав експерт з ядерної безпеки Greenpeace Шон Берні. На зустрічі з головою Запорізької обласної ради Оленою Жук він представив результати моніторингу стану ЗАЕС за два роки, окреслив виклики, які стоять перед персоналом станції та світовою спільнотою та висловив занепокоєння через ймовірні плани окупантів запустити в роботу один або декілька реакторів до 40-ї річниці ЗАЕС, яка відзначатиметься в кінці 2024 року.

- росатом пробурив свердловини, завдяки яким вони можуть отримувати 4 кубометри води, 4 тисячі тонн на секунду. Але для нормальної роботи одного реактора АЕС потрібно 100 тонн води на секунду. Навіть із тими свердловинами, які вони пробурили, у них нестача води. Це ненормальні умови, щоб запускати один чи кілька реакторів найближчим часом, - наголосив Шон Берні.
Під час зустрічі з паном Берні голова Запорізької обласної ради Олена Жук акцентувала на необхідності негайного виведення російських окупаційних військ з території атомного об'єкта та з міста Енергодар і подякувала за зусилля, які Greenpeace докладає для збереження життя та здоров’я українців.

- Зусилля світової спільноти мають бути направлені на повернення повноцінного контролю над станцією людям, які знаються на цьому – українським фахівцям. В положенні ризику – життя та здоров’я без перебільшення сотень тисяч людей, а катастрофа може статися в будь-який момент. Потрібно більше зусиль докладати тим, хто має реальні механізми вирішення питання, але чомусь ними не користується, - зазначила Олена Жук.

Це не перший візит пана Берні до Запоріжжя. Під час минулих відвідин до обласного центру експерти Greenpeace встановили в одній з локацій датчик наземного радіаційного забруднення, аби мати оперативний доступ до показників рівня радіації. У фіналі зустрічі й почесні гості, і голова ЗОР підтвердили готовність до подальшої співпраці у питанні ядерної безпеки та сталого зеленого відновлення Запорізького регіону.

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради 

Дата публікації: 
05.03.2024