З червня поточного року в Україні діє механізм швидкого надання житлових субсидій
Для отримання субсидії потрібно подати лише спрощену заяву. Це можна зробити особисто, поштою або онлайн. Зібрали більш детальну інформацію про переваги спрощеної системи.
Отже, подати заяву на оформлення субсидії на оплату послуг ЖКГ можна в декілька способів:
- в онлайн-кабінеті на вебпорталі або в мобільному додатку Пенсійного фонду України,
- на Порталі Дія,
- поштою або особисто у сервісних центрах Пенсійного фонду України,
- особисто подати уповноваженим територіальних громад,
- у центрах надання адміністративних послуг.
Щоб подати спрощену заяву необхідно буде внести лише прізвище, ім'я та по батькові, серію та номер паспорта, ІПН, склад домогосподарства, дату народження, свою адресу, зручний канал для комунікацій та ІВАN, на який бажаєте отримувати виплату. Необхідну інформацію Пенсійний фонд збирає із реєстрів та баз даних державного сегмента самостійно. Перевірки домогосподарства на відповідність вимогам триває протягом 10 днів. За результатами розгляду спрощеної заяви, а також сформованих заяв та декларацій, Пенсійний фонд ухвалить рішення про призначення або відмову у наданні житлової субсидії. Про це рішення буде повідомлено заявника.
При цьому спрощений механізм звернення за субсидією не скасовує звичний повний порядок надання житлових субсидій, за яким оформлювали виплати більшість сімей на 2022-2023 рік, тобто звернення із повним пакетом документів.
Водночас більшості отримувачів житлової субсидії в опалювальний сезон 2022-2023 років органи Пенсійного фонду України проводять призначення житлових субсидій на наступний період автоматично, без звернення громадян.
Однак громадяни, які отримували житлову субсидію з урахуванням особливих життєвих обставин, мають звернутися за субсидію як і раніше. При цьому обрати для себе зручний варіант звернення: спрощений чи повний.
Крім того, наразі прийнято низку інших змін щодо надання субсидій, зокрема спрощено критерії для забезпечення житловими субсидіями найбільш вразливих верств населення; не враховуватимуться до сукупного доходу домогосподарств доходи членів родини, які перебувають за кордоном понад 60 днів; продовжено на рік чинний механізм нарахування та виплат житлових субсидій і пільг на оплату ЖКП українцям, житло яких знаходиться в зоні активних бойових дій чи під окупацією та ін.
Нагадаємо, що житлова субсидія – це допомога від держави тим родинам, доходи яких не дозволяють їм самотужки сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги. Тобто, це допомога, яка залежить виключно від майнового та матеріального стану домогосподарства: маєш низький дохід – можеш отримувати житлову субсидію.
Слід розрізняти такі поняття як субсидія та пільга на оплату житлово-комунальних послуг. Адже пільга - встановлена законодавством перевага, що надається визначеним категоріям осіб. Наприклад, це ветерани війни, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України, постраждалі від аварії на Чорнобильській АЕС, діти війни, багатодітні сім’ї та ін. При цьому пільга на оплату житлово-комунальних послуг (залежно від категорії отримувачів) може надаватися як без урахування доходів, так і з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. За наявності одночасно права на субсидію і на пільгу надається один з видів допомоги.
Більш детальну інформацію про призначення субсидій, розрахунок можливої суми субсидії, тощо можна дізнатись на сайті Міністерства соціальної політики України.
За матеріалами Пенсійного фонду України та Міністерства соціальної політики України
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради