В Україні реорганізують діяльність Фонду соціального страхування шляхом приєднання до Пенсійного фонду

Відповідний Закон на пленарному засіданні ухвалила Верховна Рада України.

21 вересня 2022 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (реєстр. №3663 доопрацьовано до другого читання Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів).

-Цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров’я, –  повідомила Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.

З прийняттям нового Закону усі пенсійні та страхові виплати, а також соціальні послуги, які потерпілі на виробництві та члени їх сімей на сьогодні отримують від Фонду соціального страхування України зберігаються, а в деяких випадках - збільшуються.

При цьому Закон змінює орган, який адмініструватиме вищевказані виплати. Відповідно до нового Закону, з 1 січня 2023 року уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку буде Пенсійний фонд України.

Для цього передбачається проведення реорганізації діяльності Фонду соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду шляхом приєднання до Пенсійного фонду України. Закон передбачає, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.

Розробники законопроекту зазначають, що об’єднання адміністративних структур Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України не лише скоротить видатки на їх діяльність, а й підвищить якість та виконання основних завдань, пов’язаних із соціальними виплатами, таких як: допомога на випадок тимчасової непрацездатності, допомога по вагітності та пологах та інше. За підрахунками авторів законопроекту, за рахунок, зокрема, об’єднання споріднених функцій фондів та інформатизації системи страхування економія страхових коштів становитиме 2-3 мільярдів гривень на рік.

Нагадаємо, що до сих пір, Фонд соціального страхування України, будучи  некомерційною самоврядною організацією, здійснював керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням в Україні від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадив акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

При цьому управління Фондом здійснювалося на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців. Безпосереднє управління Фондом здійснювало його правління та виконавча дирекція.

До 2025 року Пенсійний фонд України планує запровадити міжнародні стандарти фінансової звітності в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Джерело: прес-служба Верховної ради України

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради

 

Дата публікації: 
23.09.2022