У Запоріжжі презентували результати дослідження щодо актуальних потреб мешканців прифронтових громад регіону та ВПО

Виявлені проблеми у забезпечені матеріальних та гуманітарних потреб соціально вразливих категорій населення, допоможуть краще розумітися на пріоритетних напрямках соціальної та благодійної допомоги надалі, - переконані автори дослідження.

Опитування проводили силами ГО «Yes». Його результати презентував депутат обласної ради Аскад Ашурбеков під час зустрічі з представниками громадських організацій Запорізької області та благодійних фондів, які з перших днів війни надають необхідну допомогу переселенцям, доставляють їжу та ліки на прифронтові території тощо. Участь у заході також взяла голова Запорізької обласної ради Олена Жук.

Вона подякувала присутнім за співпрацю, адже громадські організації та волонтери з перших днів війни стали важливою підтримкою в організації допомоги для ВПО у Запоріжжі. У співпраці з громадськими організаціями сьогодні обласна рада координує роботу з комунальними закладами та установами, які приймають внутрішньо переміщених осіб.

-Сьогодні в обласному центрі перебувають понад 230 тисяч ВПО, втім кількість людей, які зупинялися у Запоріжжі транзитом під час евакуації значно більше. Розміщують людей, організовують допомогу для переселенців також заклади та установи комунальної форми власності, до волонтерської роботи долучаються депутати обласної ради. Ми тримаємо зв’язок і, що дуже важливо, координуємо спільні зусилля. Дякую вам за активну громадську позицію, за вашу роботу і пропоную подальшу співпрацю в організації цієї важливої допомоги. Добре, що сьогодні маємо можливість підбити проміжні підсумки проведеної роботи. Це допоможе нам покращити ефективність допомоги нужденним у подальшому, - підкреслила Олена Жук.

Запорізька область залишається в складних умовах, більшість територій регіону все ще перебувають під тимчасовою окупацією, значна частина населених пунктів опинилася у зоні активних бойових дій. Тож ВПО та мешканці прифронтових територій сьогодні складають суттєву частку населення області, - поділилися автори дослідження. Враховуючи затяжний характер військових дій очевидно, що ці категорії населення все ще потребуватимуть гуманітарної допомоги та уваги з боку всіх ключових інституцій. За даними соціологів, більшість ВПО та мешканців прифронтових територій складають жінки, за віковим складом – це люди середнього та похилого віку. Літні люди становлять левову частку мешканців саме прифронтових територій, що зумовлює структуру потреб та гуманітарні запити. Більшу частину ВПО та мешканців лінії фронту можна віднести до вразливих груп. Серед ВПО таких 63,3%, серед мешканців громад на лінії фронту – 73,1%. Більша частина як ВПО, так і мешканців громад на лінії фронту можуть собі дозволити тільки задоволення базових потреб через скрутне матеріальне становище. Автори дослідження також звернули увагу на той факт, що 40,6% опитаних стикалися з упередженим ставленням через статус ВПО. Найчастіше таке ставлення проявлялося під час оренди житла, у побутових відносинах та працевлаштуванні. Кожен п’ятий з опитаних має незадоволену потребу в психологічній допомозі. Кожен другий – в медичній. Кожен шостий має  потребу в ліках. Більше третини -  в соціальних послугах.

Учасники презентації змогли обмінятися власним досвідом у роботі з ВПО. Більшість визначили важливість досягнення рівномірності розподілу гуманітарної допомоги, надання її максимально вразливим групам. Акцентували волонтери й питання забезпечення житлом, організації психологічної допомоги, соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб.

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради

 

Дата публікації: 
09.03.2023