Віце-президент УАРОР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, голова Запорізької обласної ради Олена Жук взяла участь у онлайн-засіданні Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. У заході також брали участь представники державних органів, міжнародних організацій та громадських ініціатив. На порядку денному обговорювалися підсумки роботи у 2024 році, план заходів на 2025 рік, а також актуальні питання організації профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу й туберкульозу, зокрема серед військовослужбовців.
Одним із ключових питань стало покращення доступу до лікування для військових, які потребують антиретровірусної терапії (АРТ) та замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Було запропоновано Міністерству оборони України розглянути можливість ухвалення відповідного наказу, який врегулює питання надання медичної допомоги військовослужбовцям у період мобілізації. Також обговорювалися наявні алгоритми тестування, маршрутизації та перенаправлення пацієнтів у Збройних Силах України до АРТ, ЗПТ та послуг профілактики (зокрема доконтактної профілактики), а також потреби Міністерства оборони України щодо контролю епідемій ВІЛ та ТБ.
Також учасники засідання розглянули стан виконання рішень Національної ради та підготовку до зовнішньої оцінки національних програм боротьби з туберкульозом та ВІЛ. Було погоджено методологію оцінки, а Центру громадського здоров’я МОЗ доручено забезпечити її проведення.
Окрему увагу приділили питанням фінансування програм, зокрема з боку Глобального фонду та міжнародних партнерів. Було розглянуто можливість перерозподілу коштів і погоджено стратегію підготовки до Конференції донорів у 2025 році. Водночас обговорювалися заходи із забезпечення недискримінаційних кваліфікаційних вимог до всіх учасників відкритих торгів на закупівлю послуг із профілактики ВІЛ, догляду за людьми, які живуть з ВІЛ, та медико-психосоціального супроводу пацієнтів з туберкульозом.
На засіданні також представили результати проєктів, що фінансуються СНІД Фондом Елтона Джона та французькою ініціативою Expertise France. Було висвітлено досягнення та заплановані кроки на 2025 рік, включаючи реалізацію трирічного проєкту «Від спроможності до змін: посилення відповіді України на вживання психоактивних речовин», що реалізується за підтримки Французької експертизи/Ініціативи (Expertise France/L’Initiative).
План роботи на 2025 рік сформовано відповідно до визначених державних завдань та пріоритетів у сфері протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу:
підготовка пропозицій щодо визначення пріоритетів та забезпечення реалізації державної політики, консолідованого використання коштів;
сприяння узгодженій діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, міжнародних і благодійних організацій та громадських об'єднань, у тому числі тих, що об'єднують людей, які живуть з ТБ та ВІЛ, належать до ключових груп;
проведення моніторингу виконання програм та здійснення заходів;
участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, програм та заходів;
інформування Кабінету Міністрів України та громадськості про результати здійснення заходів.
Також у межах засідання було заслухано звіти основних реципієнтів грантів Глобального фонду про стан виконання рішень Національної ради за 2024 рік. Обговорювалися питання закупівель, розподілу економії коштів, дооснащення сайтів ЗПТ в установах ДКВС України та перегляд окремих умов грантових угод на 2024–2026 роки.
У підсумку Національна рада ухвалила низку важливих рішень, спрямованих на посилення заходів боротьби з ВІЛ/СНІДом та туберкульозом, особливо в умовах військових викликів. Всі учасники наголосили на необхідності ефективної співпраці між державними установами, міжнародними партнерами та громадськими організаціями для досягнення спільної мети – зменшення поширеності соціально небезпечних хвороб в Україні.