Керівники медичних закладів і установ області налагоджують комунікацію з нардепами від Запорізької області задля спільного вирішення проблем реформування галузі

Запорізька обласна медична Асоціація лікарів організаторів здоров’я на чолі з головою, депутатом Запорізької обласної ради Наталією Авраменко ініціювала зустріч представників медичних установ області з народними депутатами України від Запорізької області. Головною темою зустрічі стало реформування галузі охорони здоров’я.

У неофіційному форматі головні лікарі установ охорони здоров’я області, обранці від Запорізької області до Верховної Ради Марина Нікітіна, Роман Соха, Сергій Штепа, перший заступник голови облради Єгор Семенков, депутати обласної ради Наталія Авраменко, Володимир Шинкаренко, Василь Хвостак, начальник управління юридичного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату обласної ради Єгор Мороз обговорили саме ті питання, які стосуються мережі комунальних установ галузі. Зокрема, механізми переходу до некомерційних комунальних підприємств, фактичний стан та виклики цього процесу, фінансування та функціонування медичних установ наступного року, адже планування відбувається вже зараз і за два місця установи мають працювати у новому для себе форматі. Особливу дискусію викликало обговорення напрямків та методів оптимізації структури галузі охорони здоров’я, під’єднання установ до спеціалізованих електронних реєстрів та баз.

Наталія Авраменко акцентувала увагу, що наразі установи не можуть прогнозувати бюджет та, відповідно, свою діяльність на наступний рік, а, оскільки вони є високоспеціалізованими, то саме від обґрунтованого, обачливого прорахунку залежить якість послуг, які надають установи. Ці та інші питання депутати обласної ради сформували у вигляді офіційного звернення до центральних органів влади.

Марина Нікітіна розповіла, що у профільному комітеті Верховної Ради запевнили, що фінансування установ у першому кварталі 2020 року буде.

- Дається перший квартал року, як перехідний, до функціонування на нових умовах. Щодо роботи установ у подальшому – ми запитали роз’яснення у колег з комітету охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я. Комітет разом з Міністерством працюють над питанням реформи, ми будемо «підганяти» їх, щоб вони спускали на місця більш детальну інформацію, - сказала Марина Нікітіна.

Єгор Семенков висловив свою позицію з цього приводу:

- Створення некомерційних комунальних підприємств (НКП) - питання одного-двох місяців. Деякі території – Запоріжжя, Мелітополь – вже проголосували за це рішення і мають масу проблем, деякі області спеціально ще не проголосували, щоб побачити позицію нової влади на це питання. Міністерство охорони здоров’я продовжило реформу. Більш того, обмежило фінансування установ на наступний рік першим кварталом. Ми знаходимося у ситуації поганого та дуже поганого. Поганий варіант – ми не створюємо НКП, втрачаємо 2 млрд грн фінансування з державного бюджету на наступний рік. Дуже поганий варіант – ми їх створюємо в рамках існуючих прав регулювання. Але є і прийнятний варіант – дати час для переходу на нові умови роботи, але не менше одного року. Цей час необхідний для затвердження переліку послуг, підготовки до оптимізації установ, для формування штатних пропозицій та іншого. Наприклад, освітнім інтернатним закладам дали 5 років для реформування, в них є час більш ґрунтовно підійти до налагодження роботи санаторних шкіл, ліцеїв, тощо. Варіант створення НКП за запропонованою наразі схемою поганий тим, що немає переліку затверджених платних послуг, тобто бюджет підприємства не може бути сформований, і підприємство не зможе спланувати ведення діяльності. Тож, пропозиція наступна: відтермінувати реформування на один рік, подовжити фінансування на цей строк, і я переконаний, що це вирішить 90% проблем, які є сьогодні, - сказав Єгор Семенков.

Єгор Мороз висловив позицію щодо юридичної частини переходу від комунальних установ до некомерційних комунальних підприємств. Наразі є неузгодженість між законами України, рекомендаціями відомчих структур, тож, установи опинилися у ситуації, коли можуть порушити закон. На його думку, ще є час на узгодження нормативно-законодавчих актів для того, щоб керівники установ реформувалися згідно до вимог законодавства. І саме це знаходиться в компетенції народних депутатів, до яких і було спрямовано роз’яснення.

Учасники зустрічі вислухали проблематику та позицію один одного для подальшого опрацювання питання. Представники сфери охорони здоров’я у Запорізькій області переконані: реформування має відбуватися з врахуванням інтересів мешканців області, - їх життя та здоров’я для фахівців залишається на першому місці.

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради

 

Дата публікації: 
25.10.2019