Зміни до Конституції в частині децентралізації покликані зміцнити роль місцевого самоврядування, - Григорій Самардак

Голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак сьогодні із робочою поїздкою перебуває у Києві, де він бере участь у публічному обговоренні змін до Конституції в частині децентралізації влади і змін до законодавства щодо повноважень та захисту прав місцевого самоврядування, яке проводить комітет ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку містобудування спільно з Офісом Президента України.

Григорій Самардак відзначив як позитивний крок можливість публічного обговорення змін до Конституції, на які давно чекає і суспільство, і місцеве самоврядування. Адже реформа децентралізації розпочалася ще у 2014 році, мала б завершитися за два роки, натомість, тепер, перед місцевими виборами, законодавці вимушено вмикають «турборежим».

- На моє глибоке переконання, саме з територій, з місцевого самоврядування починається успішна, сильна держава. І важливим є те, що сьогодні розпочато діалог між законодавчим органом та територіями. Сподіваюсь, що період «турборежиму» не заглушить голос громад, а важливі тези, які озвучують  представники місцевого самоврядування  будуть не тільки почуті, а й враховані в подальших законодавчих ініціативах, - прокоментував очільник обласного парламенту й додав, що поряд зі змінами до Основного Закону децентралізація має включати й зміни до Бюджетного кодексу, забезпечення фінансової спроможності територій та перспективи їх розвитку. Крім того, важливим є й забезпечення місцевого самоврядування професійними кадрами. Приміром, поки що не визначеною залишається доля районних рад, їх виконавчих апаратів і десятків досвідчених самоврядців.

Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський відкликав з Верховної Ради законопроєкт щодо Змін до Конституції в частині децентралізації. Наразі, запропонований формат передбачає план публічного обговорення відповідних змін. Надалі публічне обговорення відбудеться по регіонах. Сьогодні ж експерти, в тому числі міжнародні, законодавці та представники місцевого самоврядування представили різні точки зору на хід реалізації реформи децентралізації  й адміністративного нагляду за органами місцевого самоврядування. Зокрема, напрацьований проєкт Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» представила Асоціація обласних та районних рад. Законопроєктом визначено, що в Україні діє трирівнева система місцевого самоврядування – муніципалітет-округ-область. На кожному з рівнів місцеві ради утворюють власні виконавчі органи, а їхніми очільниками стають голови відповідних рад. Строк повноважень органів місцевого самоврядування обраних на чергових виборах становить п’ять років. Адміністративний нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування, а також центральної влади на місцях здійснюють префекти. Більшість актів префекта можуть бути скасовані або у судовому порядку, або Президентом, або Кабміном. В тексті Конституції України визначені головні повноваження окружних та обласних рад, - зазначено в проєкті змін, напрацьованих експертами УАРОР.

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради 

 

Дата публікації: 
25.02.2020