Принцип спроможності громад має бути збережений при змінах до перспективного плану, -Григорій Самардак

Про це голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак заявив під час спільного засідання колегії облдержадміністрації та Ради регіонального розвитку Запорізької області, на якому серед питань порядку денного розглядалися й першочергові завдання для забезпечення фінансової спроможності об’єднаних територіальних громад Запорізької області.

Директор департаменту фінансів облдержадміністрації Сергій Медвідь повідомив такі дані: у 2018 році на прямі міжбюджетні відносини перейшли 36 ОТГ, більшість з яких демонструють  збільшення місцевого фінансового ресурсу. Крім власних доходів на розвиток новоутворених громад надається фінансова підтримка з державного та обласного бюджетів. Сергій Медвідь зазначив, що на розвиток ОТГ у 2018 році передбачено 353,6 млн.грн., в тому числі: на формування інфраструктури ОТГ – 124,1 млн.грн.; на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості – 121,1 млн.грн.; модернізацію та розвиток закладів системи освіти – 26,9 млн.грн.; державний фонд регіонального розвитку – 14,5 млн.грн. При цьому з обласного бюджету на заходи, які виконуються на територіях ОТГ передбачено 67 млн.грн.

Тим не менше, існує низка проблем щодо забезпечення спроможності громад. Питому вагу в структурі місцевих бюджетів становить  податок на доходи фізичних осіб - 46%; плата за землю –16%; акцизний податок  -10%. Тож, покращення  фінансової спроможності ОТГ напряму залежить від збільшення кількості нових робочих місць, легалізації заробітної плати, зростання показників орендної плати, інвестицій в території тощо. У свою чергу, голови ОТГ Запорізької області звернули увагу на збільшення навантаження на місцеві бюджети, -  утримання закладів освіти, первинної ланки медицини, фінансування закупівлі препаратів інсуліну та ін., -  що також  впливає на фінансові можливості для розвитку територій.

Голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак зауважив, що причини, які негативно впливають на фінансову спроможність ОТГ потребують більш детального аналізу. Результати такого аналітичного дослідження він запропонував представити на розгляд депутатської комісії.   

- З самого початку реалізації реформи саме принцип спроможності був і залишається основним для формування ОТГ, -  підкреслив Григорій Самардак. – Тож якщо ми бачимо, що сьогодні цей принцип порушується, необхідно зробити більш детальний аналіз причин, які до цього призводять, розглянути їх на депутатській комісії і разом сформувати можливі шляхи вирішення існуючих проблем. Сьогодні депутати беруть участь у процесі  змін до перспективного плану і я би хотів, щоб ці висновки прозвучали й на депутатській комісії. Маємо бачити всю картину, в тому числі, якщо мають місце недоліки в ефективності використання коштів місцевих бюджетів, - зауважив Григорій Самардак.

В рамках обговорення питання бюджетної децентралізації та спроможності громад, під час спільного засідання колегії облдержадміністрації та Ради регіонального розвитку Запорізької області було також розглянуто забезпечення медичної допомоги мешканцям області та організація роботи закладів охорони здоров’я в створених ОТГ.

 

 

Дата публікації: 
03.07.2018